Akné a 4 fakty, ktoré by ste mali poznať

Tipy a rady, Zdravie

Akné. Štyri písmenká, ktoré dokážu poriadne otráviť deň, ale aj život na dlhé týždne či dokonca roky. Prejavy akné sa najčastejšie vyskytujú pri dospievaní, no nezriedka aj po ňom, počas dospelosti. Čo je dobré vedieť o akné? Prekladáme vám niekoľko informácií, ktoré vnesú trošku svetla do problematiky a možno vám aj pomôžu pri boji s kožným nepriateľom.

1) Stres a akné spolu súvisia

Stres zažívame dennodenne v práci, mnohí z nás aj v súkromnom živote. Azda každý cíti, že nadmerné množstvo stresu organizmus priam spaľuje, a to nie len po mentálnej, ale aj fyzickej stránke. Keďže pokožka je najväčším orgánom ľudského tela, bolo by prekvapivé, keby sa stres na nej žiadnym spôsobom nepodpísal. Bohužiaľ, podpisuje sa. Je dokonca vedecky dokázané, že mastná pokožka, akné a stres spolu úzko súvisia – tam, kde je nadmerný stres, objavujú aj spomínané kožné prejavy. Naučte sa preto stres zvládať, snažte sa žiť čo najharmonickejšie, bez čo možno najväčšieho počtu stresových faktorov okolo seba.

2) Dá sa akné vypotiť?

Akné je v podstate výsledkom nadmernej tvorby mazu a vonkajších vplyvov, vďaka ktorým sa póry upchajú a zapália. Mnohí ľudia sa preto, na prvý pohľad logicky, domnievajú, že takto upchaté póry je možné „pretlačiť“ celkom prirodzene – nadmernou tvorbou potu. Spočíva teda liečba akné v pravidelnom cvičení a telesnej aktivite?

V rámci detoxikácie organizmu určite áno, no na akné ako také cvičenie a šport vplyv nemajú. Preto nečakajte, že s rastúcim počtom hodín v posilňovni či na bicykli sa stav vašej pokožky a prejavy akné zlepší. Takže dá sa akné vypotiť? No, nedá.

3) Čo s čokoládou?

Čokoláda je obľúbenou pochutinou, no ak bojujete s tvorbou akné, pravdepodobne sa jej budete musieť vzdať, alebo jej konzumáciu aspoň obmedziť. Prejavy akné sa totiž zhoršujú práve vtedy, keď v krvi rýchlo narastá hladina cukru. Z tohto dôvodu sa preto ľuďom trpiacim akné neodporúča konzumácia v podstate žiadnych priemyselne vyrábaných sladkostí či dokonca mliečnych výrobkov. Ak bez nich nevydržíte, skúste ich aspoň obmedziť a vyberať si čo najkvalitnejšie – v prípade čokolády aj mliečnych výrobkov by to mali byť tie druhy, ktoré obsahujú najnižšie množstvá cukru.

4) Akné v zime a v lete

U mnohých pacientov sa prejavy akné zhoršujú v zime a vo všeobecnosti v čase, kedy je pokožka vystavená menšiemu množstvu slnečného žiarenia. Má sa teda vec tak, že slnko podporuje protizápalové procesy, vedúce k zmierneniu prejavov akné? V podstate áno, no opaľovanie sa nedá považovať za plnohodnotnú liečebnú metódu voči akné. Naopak, nadmerné a nechránené vystavovanie sa slnečnému žiareniu spôsobuje predčasné starnutie pokožky, v hraničných prípadoch vedie ku vzniku rakoviny kože. Takže s opaľovaním si dávajte veľký pozor.

Text a foto: PR