Guarana? Tento “božský” dar musíte vyskúšať

Tipy a rady, Voľný čas, Zdravie

Bombasticky pomenované energetické nápoje ako Full Throttle, Monster, Red Bull a Rockstar obsahujú bylinné doplnky guarany. Zlúčenina sa takisto nachádza aj v doplnkoch na chudnutie, ktoré sú veľmi populárne. Poznáte tento “božský” dar?

Guarana Tento “božský” dar musíte vyskúšať

Guarana je juhoamerické ovocie, ktoré vyzerá ako oko, s mäsitým bielym ovocím, ktoré obklopujú tmavohnedé semená. Tieto semená majú veľkosť približne kávových zŕn, ale obsahujú viac ako dvakrát toľko kofeínu. Guarana sa podľa Úradu pre potraviny a liečivá USA považuje za „všeobecne uznávanú ako bezpečnú“. Rovnako je to aj v rámci Európskej únii a samozrejme aj u nás na Slovensku.

Guarana pochádza z Amazonky, kde miestni ľudia už dlho využívajú jej stimulačné vlastnosti. Jezuitský misionár zo 17. storočia poznamenal, že guarana dáva členom amazonského kmeňa „toľko energie, že pri love, môžu prežiť z jedného dňa na druhý bez pocitu hladu.“ Brazílske nealkoholické nápoje obsahujú guaranu od roku 1909, ale v poslednom čase sa v USA veľmi rozšírili, keď energetické nápoje získali výbušnú popularitu.

Veľmi všeobecne povedané, kedykoľvek uvidíte guaranu a kofeín na zozname zložiek, môžete si pozrieť, že guarana skutočne obsahuje viac kofeínu. Navyše guarana obsahuje malé množstvo teofylínu a teobromínu, ktoré sú podobné kofeínu, hoci majú na telo jemne odlišné účinky. Viac o jej zložení, o spracovaní a priaznivých účinkoch sa píše aj na WikiPedii.

Guarana tiež obsahuje molekuly nazývané taníny, ktoré spôsobujú, že kofeín v guarane sa uvoľňuje pomaly a má dlhší účinok. Pre zaujímavosť, tieto taníny sa nachádzajú v niektorých vínach, ktorým tak dávajú drevitú chuť. Skutočnosť, že guarana sa vo vode ľahko nerozpúšťa, pravdepodobne prispieva k jej dlhotrvajúcim účinkom, ale nepreukázal, že telo spracuje guaranu dlišne od kofeínu v kávových zrnách alebo čajových listoch.

Guarana Tento “božský” dar musíte vyskúšať

Ešte jedna zaujímavosť z prírody ohľadne guarany. Kofeín, ktorý ľudia hľadajú v guarane, slúži vo voľnej prírode na úplne iný účel – je to prirodzený insekticíd, ktorý chráni rastliny pred škodcami. Napriek tomu môžu hladní vtáci stráviť mäsité ovocie bohaté na kofeín, tieto prechádzajú ich tráviacim traktom, pričom ich nijako nepoškodia.

Ak sa rozhodnete tento “božský” dar vyskúšať, pozor na tú, ktorú si vyberiete. Predsa len je to z Európy do Brazílie poriadny kus cesty a preto sú u nás často dostupné len rôzne extrakty tejto rastliny. Najlepší účinok majú produkty, ktoré sú priamo z rozdrvených plodov, čo je základ pôvodnej a tradičnej receptúry jej spracovania. Originál guarana je dostupná aj u nás na Slovensku. Jedná sa o tablety GuaranaPlus, ktoré sú vyrábané priamo v Brazílii a to s tradíciou od roku 1945. Vďaka tradičnému spracovaniu si tablety zachovávajú všetky látky, minerály a vitamíny v pôvodnom nezmenenom množstve, na ktoré je guarana tak bohatá.

Foto: ilustračné