Jedzte viac rýb nielen pre omega-3

Tipy a rady, Zdravie

Slovensko nie je prímorská krajina, no aj napriek tomu je konzumácia rýb pre nás zdravá a vítaná. V obchodoch je dostupnosť dostatočná, aj keď čerstvých rýb je tu po menej, ak tak sú to skôr sladkovodné ryby, no tie sú rovnako dobre prísnoným zdrojom živín pre naše telo.

V nákupnom košíku by nemal chýbať losos, pstruh, ostriež, alebo makrela pre zdravé omega-3 mastné kyseliny, jód, vápnik alebo fosfor. Západná kultúra dostatočne nezdôrazňuje dôležitosť konzumovania rýb. Do popredia nám vtesnajú hlavne mliečne výrobky, čerstvú zeleninu a ovocie, čo rozhodne nie je na škodu, no všetkého treba užívať s mierou.

Jedzte viac rýb nielen pre omega-3
Jedzte viac rýb nielen pre omega-3

Pozor na dnu, chorobu kráľov. V súčasnosti máme všetci ľahký prístup k mäsu, ktoré chorobu spôsobuje. V dávnej minulosti si dovolili jesť mäso na dennej báze len najbohatší ľudia, predovšetkým panovníci, aj preto sa dne hovorí choroba kráľov. Neodporúčame nahradzovať mäso múčnymi jedlami a obilninami. Zdraviu prospešná náhrada je rybacie mäso, ktoré sa od bežného živočíšneho jedla v zásade liší.