Pravidlá nosenia hodiniek: Čo sa smie a čo už nie?

Móda, Tipy a rady, Voľný čas

Dokážete nosiť hodinky tak, aby ste boli vždy zladení? Vieme, čo sa pri ich nosení smie a na čo by ste mali zabudnúť.

Položme si základnú otázku. Na akej ruke sa vlastne hodinky nosia? Ľavá ruka je pre nich ako stvorená, ich nosenie na tejto strane je prirodzenejšie, pretože väčšina ľudí je práve pravákmi. Tí hodinky majú na ruke, ktorú až tak nepoužívajú. V dnešnej dobe neexistujú striktné pravidlá, aké hodinky k čomu nosiť, na pár pravidiel by sme však nemali zabúdať. Základom správneho nosenia je samozrejme vkus a pohodlie nositeľa.

Pravidlo č.1

Hodinky musia byť vždy čisté! Akýkoľvek luxusnejší kúsok budete mať na ruke, ak bude špinavý, na dobrý výsledný dojem rovno zabudnite. Samozrejme, tak ako iné doplnky, do ktorých ste investovali, aj hodinky potrebujú z času na čas servis. Vyhľadajte si kontakt na ten najbližší aj vy, dajte si hodinky prečistiť či vymeniť starý opotrebovaný remienok za nový, a vaše hodinky budú opäť ako nové.

Pravidlo č.2

Správna dĺžka remienka je základ! Nesmie byť ani dlhý, ani krátky. Nevyzerá dobre, keď hodinky „plávajú“, ani keď vás škrtia a obopínajú zápästie až príliš. Vo všeobecnosti platí, že pod kožený, kaučukový či textilný remienok by sa vám vždy mal zmestiť jeden prst. Vtedy sú hodinky pre vás šité na mieru.

Pravidlo č.3

Vyberajte hodinky podľa príležitosti. Mali by ste sa riadiť citom, no niektoré udalosti si vyžadujú voľbu určitého typu hodiniek. Napríklad na také recepcie sa nehodí vziať si digitálne hodinky, tie sa hodia do práce. Vhodnejšie sú hodinky klasického tvaru, teda okrúhle alebo hranaté s koženým remienkom a menej okázalým dizajnom. Zabudnúť by ste mali aj na športové hodinky alebo retro kúsky, ktoré nemajú s modernými hodinkami nič spoločné. Naopak, ak idete športovať, zvoľte športové hodinky, ktoré majú aj stopky a sú vyrobené z ľahkého, odolného a umývateľného plastového materiálu. Tiež sa ráta, ak sú vodotesné a odolné proti nárazu. Ak hľadáte hodinky na voľný čas, kľudne trochu zaexperimentujte. Ich remienok môže byť aj masívnejší kovový či z farebného kaučuku, a číselník výrazný, kúsky s koženým remienkom a elegantným číselníkom si nechajte na večer.

Aký je rozdiel medzi formálnymi a športovými hodinkami?

Bežné hodinky by mali byť neutrálne a odolné, pretože sa používajú na nosenie do práce, schôdzky a na relax. Ak milujete digitálne hodinky, potom sú ideálnymi „bežnými“ hodinkami. Formálne hodinky si vyžadujú formálne udalosti ako sú svadby, krstiny, pohreby, večere, opery a divadelné predstavenia. Športové hodinky využívame na činnosti alebo udalosti ako je potápanie či lyžovanie, a preto je vhodné vyberať vysoko odolný materiál ako je plast, vodotesné puzdro a ľahko a rýchlo čitateľný číselník.

Text a foto: PR