Trápi vás nepríjemný zápach z úst? Toto môže byť príčinou

Zdravie

Starostlivosť o zuby je mimoriadne dôležitá a nemal by ju podceňovať nikto, pretože náhrada sa získava už ťažšie. Ideálna a najdostupnejšia prevencia, ktorá vás nebude stáť veľa námahy je umývať si pravidelne zuby aspoň ráno a večer vhodne zvolenou zubnou pastou. Ak to podceníme, môžeme si zapríčiniť nemalé problémy.

Trápi vás nepríjemný zápach z úst Toto môže byť príčinou
Trápi vás nepríjemný zápach z úst? Toto môže byť príčinou (Foto: unsplash.com)

Používanie kvalitnej zubnej kefky, čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou, pravidelná návšteva zubného lekára a občasné používanie bieliacich pásikov, to patrí k základom ústnej hygieny. V opačnom prípade si spôsobíte zápach z úst, ktorý nie je príjemný ani pre vašu spoločnosť a okolie.

Podporte tvorbu slín žuvačkou

Zubári asi žuvanie žuvačiek veľmi neodporúčajú, no zápach z úst si môžete minimalizovať aj s nimi. Nie len ich vôňou, ale aj tým, že žuvačka sa postará o uvoľňovanie a tvorbu slín a trávenie. Práve suchá ústna dutina je dôvodom na zápach z úst. Musíte ju jednoducho povedané „zavlažiť.“
Žuvačky sú tiež jednou z ciest, ktorá zuby uchová a ochráni pred tvorbou povlaku, a tak si ich potom môžete oveľa jednoduchšie vybieliť bieliacimi pásikmi. Používajte žuvačky bez cukru. K väčšej produkcii a tvorbe slín prispieva tiež citrónová šťava.

Sucho v ústach počas spánku

V noci a počas spánku sa naše telo asi nedá dokonale ovládať, no aj tu by sme sa mali snažiť spať so zatvorenými ústami. Znie to trochu nelogicky, no ak spíte na boku, môže sa vám to podariť. Otvorené ústa sa aj dýchaním vysušujú, čo opäť spôsobuje nepríjemný zápach z úst a iné.

Tvorí sa menej slín, a teda aj menej enzýmov, ktoré spoločne so slinami čiastočky zvyškov potravín rozpúšťajú. Vytvára sa krehká ústna sliznica, ktorá je vďaka vysušeniu viac náchylná k poraneniu, vzniku malých trhliniek a baktérií. Automaticky sa tak dostáva do úst infekcia a kazy.

Dodržiavajte pitný režim

Odporúča sa po každom jedle vypiť pohár čistej vody, podporíte tým potrebnú tvorbu slín a samozrejme lepšie trávenie potravy. Nezabudnite, že práve sliny pomáhajú udržiavať správnu hygienu v ústach. Ich vzhľad si potom môžete ešte viac zlepšiť bieliacimi pásikmi. Dôležité je, aby ste si uchovali svieži a voňavý dych.

Zdroj: PR