Aj vysávač potrebuje vašu starostlivosť, aby slúžil čo najdlhšie a najlepšie – ako na to?

Tipy a rady

Každý elektrospotrebič potrebuje určitú formu údržby, aby bol výkonný a slúžil čo najdlhšie. Navyše vám správna starostlivosť môže ušetriť aj veľa času a námahy pri upratovaní.

Aj vysávač potrebuje vašu starostlivosť, aby slúžil čo najdlhšie a najlepšie – ako na to?
(zdroj: unsplash.com)

K psíkom a mačkám potrebujete lepší filter

Už výber vysávača je kľúčový. Ak máte doma zvieratko, mali by ste venovať pozornosť kvalite filtra a zvážiť, či je najlepší vreckový, cyklónový alebo vodný vysávač. Od typu sa samozrejme odvíja aj spôsob a nutnosť údržby. Ak domáceho miláčika nemáte a používate klasický vysávač so zberom odpadu do vrecka, je údržba najjednoduchšia – vrecko stačí vybrať, uzavrieť papierovou klapkou a vyhodiť do koša. Nevýhodou klasického typu vysávača na vrecká je to, že papierové vrecko sa rýchlo zapĺňa prachom, čo spôsobuje zníženie sacieho výkonu. Rovnako sú takéto vrecká náchylnejšie na poškodenie ostrými odpadkami.

S textilnými vreckami je špinavšia práca

V prípade, že sa ešte len rozhodujete pre vysávač na vrecká, zvoľte radšej ten na textilné. Textilné sáčky majú totiž viac vrstiev a sú dostupné aj v antibakteriálnych verziách. Majú vyššiu mieru filtrácie a zabraňujú úniku prachu a mikróbov naspäť do vzduchu. Vrecko však musíte pravidelne vymieňať a nečakať až na jeho úplné zaplnenie. Obvykle vám jeho zaplnenosť ukazuje indikátor. Ak používate textilné vrecká na viac použití, budete mať s nimi trochu problém pri vyprázdňovaní, kedy sa nevyhnete kontaktu so špinou zvnútra. V takom prípade vrecká nielen pravidelne vyprázdňujte do kontajnera, ale po každom piatom použití aj vyperte.

Mokrý povrch nevysávajte

Vo vysávači sú okrem vreciek aj filtre. Obvykle ich býva niekoľko, v modernejších typoch až 7. Sú dokonalé na zachytenie nečistôt bez toho, aby ste sa ich museli dotýkať a dýchať znečistený vzduch. Podobne ako v iných elektrospotrebičoch, aj vo vysávači sa však filtre zanášajú. Je nutné ich po určitej dobre vybrať a vyčistiť. Spôsob závisí od typu filtra. Na záver ešte niekoľko všeobecných rád. Ak chcete, aby vám vysávač vydržal čo najdlhšie, uistite sa, že je vždy všetko na svojom mieste, obzvlášť po tom, čo ste vymenili vrecko alebo vyčistili filter. Dávajte pozor na vlhkú špinu. Iba multifunkčné vysávače dokážu takúto nečistotu odstrániť, bežné sa môžu poškodiť. A pozor dávajte aj na ostré predmety ako sklo, hračky alebo čokoľvek, čo nemáte v úmysle povysávať. Akonáhle sa to dostane do hadice, odpojte vysávač z elektriny a skontrolujte ju.