Milujú vaše ratolesti detskú výživu? Máme pre vás niekoľko zdravých receptov!

Tipy a rady

Ak máte doma batoľa, prípadne ho ešte len čakáte, je jeseň ideálnym časom urobiť si zásoby detskej výživy na zimu. Občas si na nej pomaškrtia aj staršie deti a občas – ruku na srdce – si ju dáme aj sami. Nie je na tom nič zlé, naopak, detská výživa je veľmi zdravá. Aby ste však nemuseli kupovať tie dosladené a farbené z obchodu, poradíme vám, ako si ju urobiť doma, ľahko a rýchlo.

Milujú vaše ratolesti detskú výživu? Máme pre vás niekoľko zdravých receptov!
(zdroj: unsplash.com)

Až po šiestom mesiaci

Sezóna jabĺk, hrušiek a tekvice je na varenie výživy priam ideálna. Variácií ovocia, ktoré môžete použiť, je naozaj veľké množstvo. Ak potrebujete výživu pre svoje bábätko ako prvý príkrm, je dobré vynechať aj cukor. Bábätkám sa odporúča podávať väčší objem tuhej stravy až po ukončenom šiestom mesiaci. Malo by byť veľmi pomalé, v malých dávkach a vo význame ochutnávania. Neunáhlite sa preto ani s ovocnou výživou, aby si tráviaci systém vášho bábätka na ňu mal čas zvyknúť.

Jablko a hruška = ideálna kombinácia

Asi najobľúbenejšou kombináciou, ktorú nájdete aj najčastejšie v regáloch obchodov, je jablko a hruška. Použite asi 2 kilá jabĺk a kilo hrušiek, ktoré očistite, vyberte z nich jadrá a pokrájajte ich na menšie kúsky. Potom k nim pridajte dve deci vody, vanilkový cukor (môžete ho vynechať) a varte do zmäknutia. Keď je ovocie mäkké, rozmixujte ho na jemnú kašu. V ďalšom pollitri vody rozmiešajte dva zlaté klasy, prilejte ich k ovocnej zmesi a chvíľu povarte. Horúcu výživu dajte klasicky do pohárov a sterilizujte.

Nepodceňte ani sterilizáciu

Podobne populárna je aj kombinácia mrkva a jablko. Tú môžete pripraviť podobným spôsobom ako vyššie, vynechajte však zlaté klasy. A ak chcete trochu zaexperimentovať, vyskúšajte hokkaido a marhule. Najprv povarte tekvicu, potom k nej pridajte vykôstkované marhule a opäť môžete pridať rozmiešaný zlatý klas. Dôležité je aj správne sterilizovať. Potrebujete predovšetkým veľký hrniec, do ktorého ukladajte poháre zásadne vedľa seba. Dobrou pomôckou je aj oddeľovač pohárov od dna hrnca, aby nepraskli – môže to byť napríklad nerezové sito, alebo obyčajná kuchynská utierka. Pripravte si aj pokrievku, lebo počas sterilizovania bude vznikať para. Zalejte poháre nad viečka vodou, ktorá má cca rovnakú teplotu. Doba sterilizácie závisí od receptu aj techniky sterilizácie – zvyčajne stačí počkať 15-20 minút od momentu, kedy voda v hrnci začne vrieť.