Týmto jedlám sa večer vyhnite za každú cenu

Tipy a rady, Voľný čas, Zdravie

Asi ste si už všimli, že keď sa večer príliš veľa najete, ovplyvní to aj váš spánok. Môžete mať nočné mory, bolesti brucha a nebude sa vám spať tak pohodlne, ako obvykle. Takže, základným pravidlom je, aby bola večera ľahká. Zároveň by ste ju mali jesť s dostatočným predstihom, no aj o tom vám povieme viac v tomto článku.

Týmto jedlám sa večer vyhnite za každú cenu (Foto: unsplash.com)

Potraviny, ktorým by ste sa mali večer vyhýbať

Prvou potravinou, ktorej by ste sa mali večer vyhýbať, je cesnak. Aj keď je pre zdravie veľmi prospešný a obsahuje množstvo výživných látok, tak večer by ste ho radšej konzumovať nemali. Cesnak môže spôsobiť pálenie záhy a na večer príliš zaťaží trávenie. Niektorí ľudia majú dokonca všeobecne problém s trávením cesnaku. Aj strukoviny patria k potravinám, ktoré netreba jesť večer. Sú zdravé, no na ich spracovanie potrebuje náš organizmus čas. A určite nechcete, aby vás celú noc zo strukovín nadúvalo.

V prípade, že máte na večer radi vajíčka, tak ich môžete konzumovať bez výčitiek. V tomto prípade záleží na množstve. Ak si dáte praženicu so šiestich vajec, tak sa môžete s pokojným spánkom rozlúčiť. Mnohí z nás majú večer chuť na niečo sladké. Preto sa potešia čokoládou. Čo je možno prekvapením, tak čokoláda obsahuje kofeín a ten nám dodáva energiu, čo pred spaním asi nechcete. 

Čo, naopak, odporúčame jesť na večeru?

A keď už sme toľko potravín vylúčili, tak je dobré, aby sme vám odporučili potraviny pre dobrý spánok. Prvou z vhodných potravín na večeru sú banány. Horčík v nich upokojuje nervový systém a spolu s draslíkom chránia pred svalovými kŕčmi. Tučné ryby sú bohatým zdrojom omega-3, ktoré vás pred spaním ukľudnia a rýchlejšie zaspíte. Citrusové plody majú veľké množstvo vitamínu C, ktorý pomáha na upokojenie organizmu. Najlepšia je čerstvo vytlačená šťava. Tiež vám odporúčame zjesť posledné jedlo pár hodín predtým, ako sa uložíte na spánok. Nebude vám v posteli zle a rýchlejšie zaspíte.