Cítite sa unavene? Tu je 9 tipov a trikov, ako zvýšiť chuť do života

Zdravie

Syndróm vyhorenia údajne najviac hrozí v povolaniach, v ktorých prichádzate do kontaktu s ľuďmi. Súčasné životné tempo spôsobilo, že s týmto syndrómom sa stretol už takmer každý – či už ako pozorovateľ, alebo ho priamo zažil. Možno ste však nevedeli, že existujú mnohé spôsoby, aby ste zvýšili vlastnú prirodzenú hladinu energie. Tu je niekoľko z nich!

Cítite sa unavene? Tu je 9 tipov a trikov, ako zvýšiť chuť do života
(zdroj: unsplash.com)

Požiadajte o pomoc, keď to už nedávate

Hoci sa bez nich v živote nezaobídeme a vo výsledku je prospešné prejavovať ich, veľké množstvo energie spotrebúvajú emócie. Pozor si dajte, ak pozorujete, že prežívate viac negatívnych, ako tých pozitívnych.

V prípade stresu môže pomôcť napríklad rozhovor s priateľom alebo príbuzným, vstup do podpornej skupiny alebo návšteva psychoterapeuta. Dobré je tiež staviť na relaxačné terapie ako meditácia, autohypnóza, jóga a tai chi.

Ak stále hľadáte dôvod svojej únavy, jedným z tých najčastejších je prepracovanosť. Prepracovanie sa nemusí týkať len vášho zamestnania – môže zahŕňať aj rodinné a spoločenské povinnosti.

Odporúčame zefektívniť zoznam činností, ktoré musíte urobiť tak, že si stanovíte priority z hľadiska najdôležitejších úloh. Nie je hanba ani požiadať o pomoc pri práci, ktorú sami nezvládnete.

Fajčenie spôsobuje nespavosť

Zdravší spánok vám jednoznačne umožní cvičenie. Tiež vám dodá viac energie na spaľovanie a cirkuluje kyslík. Cvičenie vedie k vyššej hladine dopamínu v mozgu, čo pomáha zlepšiť náladu.

Chýba vám nejaké náradie alebo oblečenie na cvičenie? Využite zľavy a kupóny, vďaka ktorým nakúpite z pohodlia domova a výhodne.

Určite viete, že všetky neresti, ako nadmerné pitie alkoholu alebo fajčenie vám škodia. Možno však neviete, že fajčenie ešte aj odčerpáva energiu tým, že spôsobuje nespavosť. Nikotín v tabaku je v skutočnosti stimulant, takže urýchľuje srdcovú frekvenciu, zvyšuje krvný tlak a stimuluje činnosť mozgových vĺn spojenú s bdelosťou, čo sťažuje zaspávanie.

Pri nadmernej únave sa môže zdať, že sa potrebujeme len dosýta vyspať. V skutočnosti je však treba určiť si, koľko spánku skutočne potrebujete, a to môže znížiť čas, ktorý strávite v posteli.

Šálka kávy áno, ale…

K energii vám veľmi nedopomôžu rýchlo vstrebateľné cukry alebo rafinované škroby. Radšej stavte na potraviny s nízkym glykemickým indexom, medzi ktoré patria celozrnné výrobky, zelenina s vysokým obsahom vlákniny, orechy a zdravé oleje, napríklad olivový.

Všetko, čo potrebujete do kuchyne, najmä tie najlepšie spotrebiče, vďaka ktorým si môžete pripraviť jedlo podľa svojich predstáv, sa dajú kúpiť výhodne a z pohodlia domova aj vďaka Okay zľavovým kódom.

Zabudnúť nesmieme ani na kofeín, ktorý, ako dobre vieme, pomáha zvyšovať bdelosť, takže šálka kávy naozaj môže pomôcť zaostriť myseľ. Používajte ho však uvážlivo – vo veľkom množstve ho nekonzumujte po 14:00, lebo môže spôsobiť nespavosť. Tiež si vyberajte len tú najlepšiu kávu a na jej prípravu používajte len tie najlepšie kávovary. Pozrite si preto aj naše rady, ako vybrať kávovar.

A na záver: viete, aká výživná látka zvyšuje výkon pri všetkých najnáročnejších vytrvalostných činnostiach? Nie, nie sú to žiadne proteínové ani vitamínové nápoje, ale obyčajná voda. Ak je vo vašom tele nedostatok tekutín, jedným z prvých príznakov je totiž pocit únavy.