Strečing pred cvičením – prečo by ste túto dôležitú časť nemali vynechávať?

Tipy a rady, Voľný čas, Zdravie

Keď vojdete do fitka, väčšinou vidíte ľudí cvičiť na strojoch s ťažkými váhami, na lavičkách s činkami alebo baby na bežiacom páse. Na podložkách na cvičenie vidíte málo koho, a keď aj áno, tak je to niekto s trénerom. Aj keď sa to možno nezdá, tak naťahovanie pred cvičením je naozaj dôležité a veľa ľudí na to zabúda. No prečo? A ako toto naťahovanie správne praktizovať? 

Strečing pred cvičením – prečo by ste túto dôležitú časť nemali vynechávať? (Foto: pixabay.com)

Dôvody, prečo strečing nevynechávať

Aj keď možno beriete strečing ako nudu a niečo, čo vám prikázali robiť, aby sa dostavili výsledky, neberte to tak, že vám to nič neprináša. Zoberte si len to, že keď sa napríklad chcete naučiť šnúru, s pravidelným strečingom to stihnete urobiť aj za mesiac. Nie len tréneri, ale aj lekári a športoví lekári vám potrvrdia, že je naťahovanie naozaj dôležité. A dôvody sú nasledovné:

  • strečing pomáha vytvarovať, zoštíhliť a zhlepšiť ohybnosť vášho tela 
  • zmierňuje alebo úplne odstraňuje bolesti chrbta a kĺbov
  • znižuje šancu zranenia pri cvičení z dôvodu nezahriatých svalov
  • zlepšuje držanie tela a vy tak budete chodiť vzpriamenejšie
  • zlepšuje sa aj dýchanie a koncentrácia

Zásady dobrého strečingu

Aby ste mali naozaj istotu, že sa venujete strečingu dostatočne dlho a robíte všetko správne, mali by ste sa držať pár zásad, ktoré sa môžu zdať ako malichernosti, no celkovo sú pri naťahovaní sa naozaj dôležité. Ako prvé by ste sa mali uistiť, že robíte každú pózu a každý cvik správne. Poraďte sa s vaším trénerom, prečítajte si pár článkov alebo si pozrite videá, kde sa tieto cviky vysvetľujú. Nesprávne prevedenie cviku môže vášmu telu ubližovať a potom spôsobovať bolesti.

Ďalej je dôležité aj to, ako dlho v danej polohe zotrváte a ako pri nej dýchate. V každej pozícií zostaňte aspoň 30 sekúnd, no horná hranica nie je stanovená. Dôležité je to, aby vás pri danom cviku nič nebolelo a aby ste sa cítili zrelaxovane a pohodlne. Čo sa týka dýchania, tak hlavná je pravidelnosť a dýchanie zhlboka. Nadychujte sa nosom a pomaly vydychujte ústami.