Vysvetľujeme urologické mýty

Sex a vzťahy, Zdravie

Takzvané „mužské“ zákroky na klinikách sú čoraz bežnejšie no stále majú muži pred nimi rešpekt. Kolujú totiž mýty a nepravdivé informácie, ktoré ich nútia cúvnuť. Veľkú úlohu hrá samozrejme aj strach a nevedomosť. My sme sa preto rozhodli, priblížiť vám dva z nich, ktoré lekári mužským pacientom vykonávajú najčastejšie.

Vysvetľujeme urologické mýty
Vysvetľujeme urologické mýty (Foto: unsplash.com)

Má vazektómia následky?

Vazektómia je urologický zákrok, ktorým sa muž sterilizuje, čo znamená, že prestáva byť plodný. Tento druh antikoncepčnej metódy je trvalý, čo znamená, že sa už nedá zvrátiť. Lekársky zákrok trvá asi pätnásť minút počas ktorých sa prerušia oba semenovody, tým sa zabráni prechodu spermii do ejakulátu.

Tento zákrok prevádza mnoho mýtov. Jedným z nich je, že muži po tejto antikoncepčnej metóde už nemajú ejakuláciu. Nie je to však pravda. Ejakulácia je množstevne aj vzhľadom rovnaká, neobsahuje však spermie. Ejakulát je totiž len z troch percent tvorení spermiami, zvyšok je telová tekutina. Inak povedané, na pohľad nezistíte, či muž vazektómiu podstúpil, alebo nie.

Ďalším mýtom je, že po zákroku sa zhorší kvalita sexuálneho života a takzvané libido. Ani toto nie je pravda. Libido sa stráca po hormonálnych zmenách, tie však po prerušení spermovodu nemajú prečo nastať.

Znižuje obriezka citlivosť?

Známejšia obriezka je ďalší z urologických zákrokov, ktorý je sprevádzaný mnohými klamstvami. Ide o lekárske odstránenie predkožky penisu. Kým v minulosti sa robilo najmä z náboženských dôvodov, dnes ide o estetický aj zdravotný zákrok, ktorý si muži vyberajú dobrovoľne.

Mýtom pri obriezke je to, že penis stráca citlivosť a jeho stimulácia je zhoršená. Pri zákroku sa niektoré nervové zakončenia síce prerušia, ide však o také nepatrné množstvo, že to muž nespozoruje. Orgazmus sa totiž z väčšej časti deje v mozgu. Mýtom je aj slabšie prežívanie orgazmu, čo znamená, že vaše obavy nie sú na mieste.

Text: PR