5 vitamínov, ktoré by nemali chýbať žiadnej žene

Tipy a rady, Zdravie

Všetkým je samozrejme dobre známe, že pre zdravý život je potrebné prijímať určité množstvo vitamínov a toto sú tie, ktoré by nemali chýbať ani jednej z nás. Okrem vitamínov sú samozrejme dôležité aj minerály a rôzne ďalšie látky, o nich si povieme viac nabudúce.

5 vitamínov, ktoré by nemali chýbať žiadnej žene
5 vitamínov, ktoré by nemali chýbať žiadnej žene

Vitamín A

Vitamín A, označovaný aj ako beta karotén, prispieva k budovaniu a posilňovaniu kostí, zubov, tkanív, kože a sliznice. To znižuje riziko neustálych ochorení, spomaľuje proces starnutia, podporuje imunitu a zlepšuje videnie. Potraviny bohaté na vitamín A sú napríklad: paradajky, tekvica, mrkva, melón, marhule, broskyne, špenát, kel, brokolica, vajcia, pečeň.

Vitamín B2

Tento vitamín, známy ako aj Riboflavín, je dôležitý pre zdravú pohodu a dobré fungovanie tráviaceho systému. Pomáha telu metabolizovať tuky a bielkoviny. Riboflavín je silný antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za poškodenie buniek a DNA. Tiež spomaľuje proces starnutia a zabraňuje vzniku srdcových ochorení a rakoviny. Nedostatok vitamínu B2 môže spôsobiť únavu, zažívacie problémy, bolesti v krku, únavu očí, suché vlasy či popraskané pery. Potraviny bohaté na riboflavín: mäso, vajcia, celozrnné obilniny, syr čedar, mlieko, jogurt, ovos, sója, mandle, orechy, huby.

Vitamín B6

Nazýva sa tiež Pyridoxín. Pomáha telu produkovať hormóny a chemické látky, ktoré zabezpečujú prenos signálov v mozgu, ktoré zabraňujú vzniku srdcových ochorení, straty pamäte alebo depresie. Nedostatok vitamínu B6 môže spôsobiť nervové problémy, ochorenia kože a problémy s obehovým systémom, funkciou štítnej žľazy, srdcové zlyhanie a problémy s absorbovaním živín. Potraviny bohaté na pyridoxín: mäso, ryby, orechy, semená, ovos, fazuľa, banány, avokádo, sušené ovocie.

Vitamín B7

Tento vitamín je tiež známy ako biotín, je dôležitý pre vývoj buniek, udržanie zdravého nervového systému, podporuje funkcie nadobličiek a metabolizmus tukov a sacharidov. Nedostatok biotínu je vzácny, pretože stačí malá denná dávka. Napriek tomu môže dôjsť k vypadávaniu vlasov, suchej koži, únave, bolesti svalov, problémom s nervovým systémom a tráviacim traktom. Potraviny bohaté na vitamín B7: ryby, mrkva, banány, šošovica, žĺtky, sója, ovos, mlieko, jogurt, syr čedar, orechy, sladké zemiaky, melón, zelená listová zelenina, paprika.

Vitamín B9

Vitamínu B9, alebo kyselina listová pomáha podporovať funkcie nadobličiek a udržanie zdravého nervového systému, rast, podporuje správnu funkciu mozgu, chráni proti mnohým typom rakoviny a znižuje riziko srdcových ochorení a mŕtvice. Tehotné ženy by mali zvýšiť príjem kyseliny listovej, pretože má zásadný význam pre rast plodu a placenty a zabraňuje vzniku vrodených chýb. Nedostatok vitamínu B9 môže spôsobiť stratu pamäti, depresie, cervikálnu dyspláziu, vrodené vady, alebo narodenie dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Potraviny bohaté na kyselinu listovú: zelená listová zelenina, špargľa, fazuľa, kvasnice, vajcia, pomarančový džús, melón, jahody.

Ako doplniť vitamíny?

Vitamíny je najlepšie prijímať v zdravej a vyváženej strave, ak vám to práca alebo váš životný štýl nedovoľujú, môžete si ich kúpiť v lekárni v rôznej forme. Dobré sú napríklad aj rôzne multivatamínové šumivé tablety, ktoré vám dodajú denný príjem všetkých potrebných vitamínov, minerálov, ale aj ďalších látok. Sú prevedenie s Guaranou, Ženšenom alebo ďalšími látkami. Jednoznačne najlepšia Guarana je však čistá, bez ďalších látok a vyrábaná priamo zo semien – nie z extraktu. Pozor! Pri kúpe cez internet nezabúdajte na zľavové kódy, kupóny a zľavy, ktoré nájdete zadarmo na stránke KuponyZdarma.sk a využiť ich môžete v stovkách obľúbených obchodov, ako sú zľavové kódy Pilulka.sk, Hej.sk, Notino.sk a v ďalších eshopoch. Zľavový kód stačí skopírovať a uplatniť pri nákupe, tento web nemá ani len registrácie.

To však nie je všetko, nezabúdajte ani na vitamín B12, vitamín C, vitamín D, vitamín E a vitamín K. Všetky hravo nájdite v bežných potravinách, ovocí a zelenine, prípadne sa v dnešnej dobe na trhu vyskytuje množstvo doplnkov stravy s obsahom spomínaných vitamínov, ktoré v nemalej miere pomáhajú udržiavať naše telo krásne a zdravé. Nebojte sa preto oživiť svoj jedálniček či v krajnom prípade siahnuť aj po suplementoch. Zdravie je predsa to najdôležitejšie čo máme.

Foto: ilustračné