Viete, ktoré potraviny sú bohatým zdrojom vlákniny?

Zdravie

Hoci nie vždy premýšľate nad tým, čo a kedy zjesť, ak máte hlad, konáte skôr pudovo – jete, na čo máte práve chuť. No existujú zložky stravy, ktoré by ste mali prijímať denne. Jednou z nich je aj vláknina, ktorá sa stará o dobré fungovanie metabolizmu a tým aj o váš imunitný systém.

Bez vlákniny je trávenie ťažšie

Určite ste už niekedy zažili, akú silu má jablko, sušené slivky či obyčajné ovsené vločky. Dokážu okamžite pohnúť s vašimi črevami a necítite sa až tak nafúknutí. Avšak na to, aby mohla byť vláknina naozaj účinná, potrebuje vaše telo prijať aj dostatok tekutín (v prípade rozpustnej vlákniny), pretože vláknina si s nimi veľmi dobre rozumie. Optimálne je pre dospelého človeka prijať 25 gramov vlákniny z rôznych zdrojov a ak ju nedokážete prijať bežne z potravín, viete si pomôcť výživovými doplnkami s obsahom vlákniny. Tak nemusíte denne uvažovať, či ste zjedli dosť potravín bohatých na vlákninu, ale viete sa spoľahnúť na to, že vo výživovom doplnku nájdete odporúčanú dennú dávku. O to lepšie, ak sa ku konzumácii takéhoto doplnku nemusíte nútiť.

Viete, ktoré potraviny sú bohatým zdrojom vlákniny?
Viete, ktoré potraviny sú bohatým zdrojom vlákniny? (zdroj: komerčný článok)

Telu prospešnú vlákninu nájdete aj vo výživových doplnkoch Herbalife Nutrition. Príchute ako jablko či vanilka sú všeobecne obľúbené, už si len zvoliť formu, v akej chcete výživový doplnok s obsahom vlákniny prijímať (dostupné sú vo forme prášku alebo tabliet). Niekto si rád namieša nápoj, iný sa jeho prípravou zdržuje nerád a tak má radšej poruke odporúčanú dennú dávku v tabletách, bez pridaných sladidiel a s vysokým obsahom bielkovín. Opäť je však namieste spomenúť, že pokiaľ máme možnosť pochutnať si na pestrej strave, výživové doplnky s obsahom vlákniny by mali náš jedálniček skutočne len dopĺňať a zapojiť sa tak do našej snahy o zdravý životný štýl.

Viete, ktoré potraviny sú bohatým zdrojom vlákniny?
Viete, ktoré potraviny sú bohatým zdrojom vlákniny? (zdroj: komerčný článok)

Kde sa skrýva vláknina

Okrem výživových doplnkov s obsahom vlákniny napríklad od spoločnosti Herbalife Nutrition je dobré konzumovať aj prirodzené zdroje vlákniny. Nájdete ich v zelenine (ako baklažán, mrkva, paprika, tekvica a pod.), ovocí (ako avokádo, banány, jablká, slivky, atď.), v obilninách, strukovinách či orechoch. Vláknina môže pomôcť ako pri chudnutí, tak aj pri optimalizovaní hladiny cholesterolu v krvi. Veľkú časť vlákniny síce naše telo nedokáže stráviť, avšak jej pôsobením vie lepšie zabojovať proti zápalom či prisilnej chuti na sladké. Nerozpustná vláknina (čiže vláknina, ktorá na seba neviaže vodu) vám dokáže pri redukovaní hmotnosti pomôcť aj tak, že dokáže zabezpečiť dlhší pocit sýtosti a vďaka zvýšenému objemu stolice dokáže z tela vylúčiť viac škodlivých látok. Tak sa postaráte nielen o pravidelné vyprázdňovanie, ale zároveň znížite šance rôznych črevných chorôb či dobre známych hemoroidov. Ak ste teda doteraz vlákninu vo vašej strave extra neriešili, môžete si vyskúšať jej silu už najbližšie dni. Vaše telá sa vám poďakujú.

Viete, ktoré potraviny sú bohatým zdrojom vlákniny?
Viete, ktoré potraviny sú bohatým zdrojom vlákniny? (zdroj: komerčný článok)

Komerčný článok