3 druhy liekov, ktoré môžu spôsobiť stratu pamäte

Tipy a rady, Zdravie

Začneme alaramujúcim údajom – každý rok majú lieky na predpis na svedomí viac ako 100 000 úmrtí po celom svete. Akýkoľvek liek na predpis patrí do jednej z troch kategórií, o ktorých je známe, že spôsobujú stratu pamäte, ale aj mnoho ďalších kognitívnych problémov.

3 druhy liekov, ktoré môžu spôsobiť stratu pamäte
3 druhy liekov, ktoré môžu spôsobiť stratu pamäte (Foto: unsplash.com)

1. druh: Lieky s predponou „anti“

Každý liek, ktorý začína „anti“, napríklad antidepresíva, antihistaminiká, antipsychotiká, antibiotiká alebo antihypertenzíva majú vplyv na hladinu acetylcholínu. Primárnym neurotransmiterom, ktorý sa podieľa na schopnosti učiť sa a pamäť je acetylcholín. Pri jeho nízkej hladine môžu nastať príznaky ako delírium, zmätenosť, rozmazané videnie, halucinácie, strata pamäti a demencia.

2. druh: Prášky na spanie

Prášky na spanie sú notoricky známe pre ich potenciál spôsobiť stratu pamäti. Môžu tiež spôsobiť námesačnosť, nočné mory, halucinácie a zlý spánok. Bolo dokonca zistené, že prášky na spanie môžu spôsobiť stav podobný opitosti alebo kóme.

3. druh: Statíny

Statíny sú populárne lieky znižujúce hladinu cholesterolu, ktoré sú jedným z najhorších skupín liekov pre váš mozog. Vedú k strate pamäti, ktorá by mala byť uvedená na etikete ako vážny vedľajší efekt. Jedna štvrtina mozgu sa skladá z cholesterolu, čo je dôležité pre učenie, pamäť a rýchle myslenie. Takže tieto lieky môžu vážne ovplyvniť zdravie mozgu.

Ako sú na tom voľno-predajné lieky?

Rôzne výživové doplnky a voľno-predajné lieky pritom môžu taktiež často pomôcť a nemusíte sa báť stratu pamäte alebo iné nežiadúce účinky. Nemusíte si ich dávať predpisovať od lekára a z výberom vám pomôžu aj lekarníci. Viete to vybaviť a nakúpiť aj z pohodlia domova cez online lekáreň. Napríklad Pilulka.sk je online lekáreň, kde vám poriadia lekárnici a doručenie zásielky môže byť už v pribehu niekoľkých hodín a to bezplatne. Navyše ak použijete pilulka zľavový kód na zľavu k nákupu, ešte aj ušetríte. Pre tento obchod a kupóny platí, že si stačí vybrať zľavu, tú zobraziť a už len uplatniť pri nákupe v obchode. Na KuponyZdarma.sk sú stovky zliav – tieto zľavové kupóny sú okamžite platné a môžete s nimi ušetriť pri nákupoch v stovkách obľúbených obchodov.

Pri použití niektorých z hore uvedených troch druhov liekov sa poraďte s lekárom. Pokúste sa nájsť nejaké lepšie možnosti so svojim lekárom alebo lekárnikom, alebo len zmeniť svoje návyky životného štýlu. Často je to oveľa lepšie, účinne a zdravšie, ake brať ďalší lieky, či už sú na predpis alebo nie.