Ranná depresia: Čo to je a ako s ňou zaobchádzať?

Zdravie

V štúdii z roku 2013 sa zistilo, že ľudia, ktorý majú narušené svoje prirodzené cykly, môžu trpieť rannými depresiami. To znamená, že ak sa ráno zobudíte a cítite smútok, máte nedostatok energie (trvalejšieho charakteru), problémy s jednoduchými úlohami, ako je sprchovanie a ranná hygiena, oneskorené premýšľanie, nepozornosť, pociťujete frustráciu, rozrušenie alebo nezáujem, mali by ste spozornieť. Môžete mať narušený cirkadiánny rytmus.

Ranná depresia: Čo to je a ako s ňou zaobchádzať?
Ranná depresia: Čo to je a ako s ňou zaobchádzať? (Foto: freestocks.org)

Prirodzené hodiny tela

Tento systém funguje na základe hormónov v tele človeka, ktoré mu pomáhajú pripraviť sa na určité udalosti. Napríklad je to produkcia kortizolu v momente, keď sa objavuje na oblohe slnko.
Prejavuje sa to energiou, ktorá je prirodzená a nezískali ste ju z iného zdroja. Naopak, keď slnko zapadá, telo začína vo vyššej miere produkovať melatonín, ktorý vás má upokojiť a pripraviť na spánok. Pokiaľ máte vaše prirodzené rytmy ale narušené a chodíte spávať v nesprávny čas, telo začína bojovať. Ak sa celá situácia nezvládne, prejavom môže byť spomínaná depresia.

Aký je postup liečby?

Spôsobov je naozaj niekoľko. Niekto môže ísť priamo k lekárovi a vyhľadať pomoc u neho, väčšinou by vám mal s týmto problémom najlepšie pomôcť neurológ. Riešiť sa to dá aj neškodnými tabletkami na spanie, ktoré získate bez predpisu.

Pomôcť by vám mohla terapia konverzácie, kde vám pohľad inej osoby môže „otvoriť“ oči. Možno by ste sa mali začať viac hýbať a cvičiť. Prekrvenie tela vďaka pohybu je dôležité. Môže vás aj správne unaviť a vyčerpať, čo je pre spánok v ideálnu hodinu naozaj ideálne. Nedokonalý spánok sa môže podpísať aj na vašej váhe, kedy to zachraňujete liekmi na chudnutie. Každý má svoju cestu a spôsob, ktorý mu vie jeho problém vyriešiť najlepšie, preto to urobte aj vy.

Svetelná terapia

Svetelná terapia, známa aj ako terapia jasným svetlom alebo fototerapiou, môže tiež pomôcť liečiť ľudí s rannou depresiou. Predpokladá sa, že vystavenie sa svetlu ovplyvňuje mozgové a chemické látky, ktoré sú spojené s vašou náladou počas dňa.
Pomôcť vám môže aj dodržiavanie spánkových cyklov. Pravidelné stravovanie, zbytočne nepredlžovať spánok, vytvoriť si ideálne podmienky preň, vyhýbať sa chemikáliám a látkam, ako je kofeín, alkohol a tabak.
Začnite s nápravou a stabilizujte váš rytmus tela tak, aby vaše telo produkovalo hormóny v správny čas a v ideálnom množstve.

Text: PR